Strona głowna Sport Copa America 2019. Brazylia zdobywa trofeum

Copa America 2019. Brazylia zdobywa trofeum

Reprezentacja Brazylii pokonała Peru 3:1 w finale Copa America który odbył się na słynnej Maracanie. Canarinhos zdobyli trofeum po raz dziewiąty w historii, a bohaterem finału był Gabriel Jesus, który na swoim koncie miał bramkę,asystę… oraz czerwoną kartkę.

Peru to rewelacja tego turnieju, lecz już zwycięstwo w półfinale z Chile uznano za ogromną niespodziankę. W finale jako faworyta uznawano drużynę “Canarinhos” i to właśnie od samego początku dominowali na boisku. Kibice z pierwszej bramki mogli cieszyć się już w 15. minucie, kiedy to Gabriel Jesus idealnie dograł piłkę do Evertona, któremu pozostało umieszczenie piłki w bramce z kilku metrów. Wszystko było pod kontrolą, aż do końcówki połowy. Thiago Silva zagrał ręką we własnym polu karnym, a sędzia bez wahania podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał Paolo Guerrero. Na nieszczęście Peruwiańczyków, wyniku remisowego nie udało dowieźć się do końca pierwszej połowy. W doliczonym czasie gry piękną asystę Arthura wykorzystał Gabriel Jesus i to Brazylijczycy mogli schodzić do szatni z jednobramkową zaliczką.

Druga połowa to ciągła dominacja gospodarzy, którym brakowało przede wszystkim celności. Sytuacja pogorszyła się w 70. minucie, gdy drugą żółtą,a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Gabriel Jesus. Przez ostatnie 20 minut gra była nerwowa i pełna chaosu. Gdy wydawało się, że realne jest strzelenie wyrównującej bramki przez Peru, to sędzia po analizie VAR podyktował rzut karny dla Canarinhos po faulu na Evertonie. Egzekutorem był Richarlison, który pewnie wykonał jedenastkę, a cała Maracana była już pewna tryumfu swoich zawodników.

Dla Brazylii było to pierwsze zwycięstwo od 2007 roku. Peru srebrne medale zdobyło po raz pierwszy w historii.