Dlaczego autor „where the Crawdads Sing” Delia Owens jest poszukiwana w sprawie morderstwa w Afryce

Delia Owens

Źródło Zdjęcia: Getty

Delia Owens odniosła duży sukces jako autorka” Where the Crawdads Sing”, przebojowej książki, która jest teraz filmem z Daisy Edgar-Jones. Jednak cała nowa uwaga na filmie przyniosła złożoną i szokującą historię z przeszłości Delii z powrotem w centrum uwagi. Lata temu Delia opuściła Zambię w Afryce, po tym jak została powiązana ze śledztwem w sprawie morderstwa. Nadal jest poszukiwana na przesłuchanie przez rząd Zambii.

Zanim została autorką bestsellerów, Delia i jej mąż, Mark Owens, byli zoologami i konserwatystami mieszkającymi w Afryce, początkowo w Botswanie, zanim przeniosła się do Zambii. W tym czasie para zaangażowała się w działania mające na celu powstrzymanie kłusowników słoni. Mark, według artykułu opublikowanego w lipcu na Atlantyku, ” stopniowo zaczął dowodzić korpusem zwiadowców myśliwskich w północnym Luangwa, poza nadzorem rządu zambijskiego, kupując ich lojalność poprzez dostarczanie broni, butów i pieniędzy.”Para, Jeffrey Goldberg pisze, zasadniczo” zmilitaryzował park o powierzchni 2400 mil kwadratowych. Ostatecznie do kraju dołączył syn Marka z pierwszego małżeństwa, Christopher Owens, który wziął udział w ich walce z kłusownikami.

Koniec ich pobytu w Afryce rozpoczął się, gdy Owensowie pisali o swoich pracach konserwatorskich w swoim pamiętniku z 1992 roku „The Eye of the Elephant”, co doprowadziło do fabuły w 1996 roku w odcinku dokumentu ABC News „Turning Point.”Odcinek kończy się klipem przedstawiającym mężczyznę, o którym mówi się, że jest kłusownikiem, ale także określanym w scenariuszu odcinka jako intruz, który został stracony przed kamerą przez postrzał nieznanego napastnika.

Wkrótce po nakręceniu odcinka Owensowie opuścili Zambię. Dokument wywołał toczące się śledztwo policyjne w sprawie działalności rodziny, A ciała ofiary nigdy nie odnaleziono. W 2010 roku Goldberg opublikował w New Yorkerze utwór śledczy „The Hunted” o morderstwie.

Śledztwo Goldberga wykazało, że działania rodziny Owensów wobec kłusowników były często agresywne, a nawet gwałtowne, czemu Owensowie zaprzeczyli.

Dziś Mark, Delia i Christopher są poszukiwani na przesłuchanie w Zambii. „Nie ma przedawnienia w sprawie morderstwa w Zambii,” Lillian Shawa-Siyuni, Zambia dyrektor prokuratury publicznej, powiedział Goldberg, za Atlantykiem. W artykule z 2010 roku Goldberg powiedział, że Delia powiedziała mu, że rodzina nie „wie nic o” morderstwie. „Jedyną rzeczą, jaką Mark kiedykolwiek zrobił, było wyrzucanie petard ze swojego samolotu, ale tylko po to, aby przestraszyć kłusowników, a nie nikogo skrzywdzić.”Dodatkowo Delia powiedziała:” Chrisa tam nie było. Nie wiemy nawet, gdzie to wydarzenie miało miejsce. To było straszne, że ktoś został postrzelony w ten sposób.”Ponownie w 2019 zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu do New York Timesa. Według The Atlantic, prawnicy Marka i Christophera wcześniej zaprzeczali ich udziałowi. POPSUGAR nie skontaktował się samodzielnie z Markiem i Krzysztofem o komentarz.

Czytelnicy „Where the Crawdads Sing” zwracają uwagę na pewne podobieństwa między książką a szczegółami sprawy morderstwa. „Where the Crawdads Sing” opowiada o Kya Clark, dziewczynie, która dorastała samotnie na Dzikim wybrzeżu Karoliny Północnej. W końcu jest zamieszana w śledztwo w sprawie morderstwa.kiedy jeden z jej kochanków zostaje znaleziony martwy. Ostatecznie (Uwaga spoiler!), prawda zostaje ujawniona: Kya popełnił morderstwo. Jej działania są przedstawione w powieści jako zasługujące na okoliczności, a ona ucieka od kary za zbrodnię.

W „Where the Crawdads Sing.”Jedna z postaci w historii, nazywa się Sunday Justice, ma takie samo imię jak człowiek, który pracował dla Owenses jako kucharz w Afryce. Prawdziwa sprawiedliwość jest również wspomniana w pamiętniku Owensów ” oko słonia.”Jednak w pamiętniku mowa Justice’ a jest porównywana do mowy dziecka, a on wydaje się zachwycony podróżą Owensów samolotem. Prawdziwa sprawiedliwość przeciwstawiła się jego przedstawieniu i powiedziała Goldbergowi, że jako dziecko latał samolotami i służył w Zambijskich Siłach Powietrznych.

Źródło Obrazu: Everett Collection

Wszystko to tworzy sprzeczną sieć szczegółów, które łączą prawdziwe życie Delii i jej pisanie, dodając złożoności historii ” Where the Crawdads Sing.”Te szczegóły można interpretować na wiele różnych sposobów, ale jedno jest jasne: ta historia to coś więcej niż na pierwszy rzut oka.

Delia, która jeszcze publicznie nie odniosła się do podobieństw między kontrowersjami dotyczącymi morderstwa a książką, sama przyznała, że jej praca ma większy kontekst. „Prawie każda część książki ma jakieś głębsze znaczenie”, powiedział autor w wywiadzie dla Amazon 2019. „W tej książce jest wiele symboliki.”

Źródło

Bądź na bieżąco i obserwuj nas w oficjalnej aplikacji Google News
Exit mobile version