Reklama
Strona głowna Ogólne TOPR. Na każde wezwanie – film o prawdziwym bohaterstwie

TOPR. Na każde wezwanie – film o prawdziwym bohaterstwie

od Robert Kowalczyk
Reklama
„TOPR. Na każde wezwanie” to dokument o bohaterach – wyjątkowych ludziach, którzy ryzykując swoje życie, idą ratować je innym. Bo walka z górskim żywiołem czasem ma cenę życia. To dokument o ludziach z prawdziwym charakterem. Opowie wzruszające historie ratowników, których powołaniem jest nieść pomoc innym, często w obliczu wielkiego ryzyka. Emisja filmu na w Polsacie oraz w Ipla.tv

Jeżeli szukamy na co dzień wśród nas bohaterów, to na pewno można do ich grona zaliczyć ratowników TOPR – Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy TOPR-i już od 110 lat idą w góry, aby pomagać potrzebującym. W związku z tą rocznicą Telewizja Polsat oraz Polkomtel, operator sieci Plus i wieloletni partner TOPR przygotowały specjalny film o ich życiu, pracy, ale też ryzyku i śmierci.

Produkcja pokazuje nie tylko codzienną pracę ratowników, ale także ich przygotowywanie do niej, które trwa latami. W filmie wykorzystane zostały autentyczne zdjęcia z akcji ratunkowych, które pokazują trud, ryzyko i poświęcenie ratowników. Działania ratunkowe prowadzone są w każdych warunkach, nie ma znaczenia deszcz, śnieg, mgła, mróz czy silny wiatr. Często w ekstremalnych sytuacjach, ratownicy ryzykują własne życie, by ratować życie innych. Każda opowiedziana w tym filmie historia to nie tylko analiza akcji ratunkowej, to przepełnione emocjami historie ludzi, którzy na co dzień muszą odsunąć na bok wszelkie emocje, by ratować czyjeś życie.

„TOPR. Na każde wezwanie” – w poniedziałek 2.grudnia o godz.22:30 w Polsacie. Dokument dostępny jest również w IPLI.

Maciej Mikiewicz

„TOPR. Na każde wezwanie” oddaje również cześć i hołd  pamięci ratowników, którzy zginęli w Tatrach niosąc pomoc innym. Opowiada o najtragiczniejszych momentach w 110-letniej historii  TOPR-u. To jest bardzo dobra produkcja dokumentalna, zrobiona w sposób subtelny o najpoważniejszych sprawach, które nas dotykały – mówił w Polsat News Jan Krzysztof. To m.in. katastrofa śmigłowca z 11 sierpnia 1994 roku, w której zginęło dwóch pilotów i dwóch ratowników. W filmie po raz pierwszy od  25 lat, ratownicy, którzy chwilę przed katastrofą wyskoczyli ze śmigłowca, szczerze i otwarcie opowiadają o tym zdarzeniu i o stracie swoich przyjaciół.

Na dokument składają się rozmowy z ratownikami TOPR, lekarzami, ekspertami, uratowanymi i rodzinami zmarłych. W filmie wykorzystano zdjęcia archiwalne z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz materiały z prywatnych kamer ratowników TOPR.
Autorami dokumentu są Natalia Knapik, Wojciech Pochrzęst i Radosław Kietliński.

Pomysł na realizację filmu zrodził się podczas obchodów Dnia Ratownika w 2018 roku w Dolinie Pięciu Stawów. W związku z wieloletnią współpracą firmy Polkomtel, operatora sieci Plus z TOPR-em. Obecny na uroczystości Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej  Tobias Solorz w rozmowie z naczelnikiem TOPR-u Janem Krzysztofem, poddał pomysł stworzenia filmu dokumentalnego o TOPR.

Reklama
0 komentarz
0

Zobacz również

Zostaw komentarz