W Europie jest tak gorąco, że drogi są dosłownie wyboczone

Europa piecze w tak ekstremalnym upale, że powoduje wyginanie się torów kolejowych i wyginanie dróg.

Fala upałów, która przyniosła rekordowe temperatury w Wielkiej Brytanii, Francji i innych miejscach w ciągu ostatnich dwóch tygodni, obnaża przerażającą rzeczywistość: większość Europy nie jest zbudowana dla ekstremalnych upałów ani dla szybko zmieniającego się klimatu.

Podczas gdy silne fale upałów, napędzane zmianami klimatu, stały się nową rzeczywistością lata, ekstremalne temperatury przetaczające się obecnie przez Europę wydają się szczególnie katastrofalne. We wtorek temperatura w Wielkiej Brytanii pobiła rekord kraju, osiągając 40,3 stopni Celsjusza (104,5 stopnia Fahrenheita), a agencja pogodowa ogłosiła swoje pierwsze w historii „czerwone ostrzeżenie” za wyjątkowe upały-najwyższy możliwy poziom ostrzeżenia pogodowego.Tymczasem we Francji w ciągu ostatniego tygodnia zanotowano ponad 100 rekordowych temperatur w całym kraju.

„Nawet jako naukowiec klimat, który bada te rzeczy, to jest przerażające,” powiedziała Hannah Cloke, profesor na Uniwersytecie w Reading, który bada zagrożenia naturalne. „Mieliśmy fale upałów w Wielkiej Brytanii wcześniej”, dodała, ale surowość prognozowanego ciepła ” jest wystarczająca, aby zabijać ludzi i zwierzęta, niszczyć mienie i kuśtykać gospodarkę.”

Część problemu polega na tym, że wiele budynków, autostrad i innej infrastruktury w Europie jest starych i budowanych z myślą o przestarzałych ekstremach temperatury, powiedział Mikhail Chester, profesor nadzwyczajny inżynierii na Arizona State University. Oni po prostu nie mogą tolerować nowej normy, powiedział. Stąd takie rzeczy jak pożary kolejowe w Londynie.

Natomiast miasta takie jak Dubaj i Phoenix w Arizonie mogą wytrzymać wyższe ekstremalne temperatury, ponieważ ich infrastruktura została zbudowana niedawno i z myślą o cieple. Podczas gdy te miejsca mogą borykać się z problemami związanymi z zużyciem wody i energii, 100-stopniowa pogoda nie jest dla nich tak dużym problemem, powiedział Chester.

Ważne jest, aby urbaniści i politycy, którzy nadzorują budżety miast, uznali, że tak zwane umiarkowane miejsca mogą uzyskać naprawdę gorąco gdy klimat się ociepla. To nie tylko Europa. Około 40 milionów Amerykanów mieszkających wokół Wielkich Równin było we wtorek objętych alarmami cieplnymi, a w zeszłym tygodniu sieć energetyczna w Teksasie podjęła środki awaryjne, aby uniknąć awarii związanych z ciepłem.

„Coraz trudniej jest ignorować rzeczywistość, że rzeczy po prostu nie działają tak dobrze, jak w przeszłości” – powiedział Chester. „Nie ukryjesz się przed tym.”

Zdjęcia, które pojawiły się w mediach społecznościowych w tym tygodniu, są ostrzeżeniem o tym, co przyniesie przyszłość — i przypomnieniem, że adaptacja klimatu jest niezbędna.

Rekordowe temperatury wypaczały metalowe szyny i podpalały tory kolejowe

Wiesz, że jest gorąco, gdy stalowe tory zaczynają się wypaczać.

Według Network Rail, organizacji zarządzającej infrastrukturą kolejową w Anglii, Szkocji i Walii, w tym tygodniu gwałtowny wzrost temperatury spowodował, że szyny stalowe w Londynie rozszerzyły się i zacisnęły, ponieważ temperatury na torach osiągnęły prawie 120°F.

„W przypadku niektórych naszych torów tak wysokie temperatury to więcej niż nasz Tor jest zaprojektowany, aby sobie z tym poradzić”, wyjaśnia organizacja na swojej stronie internetowej. „Problem polega na tym, że gdy szyny stalowe się nagrzewają, rozszerzają się, co może spowodować zapięcie szyny.”

W poniedziałkowym tweecie Network Rail powiedział, że maluje szyny na biało, aby utrzymać je w jak najchłodniejszym stanie podczas fali upałów.

Koleje nie tylko się wyginają, ale także zapalają się pod ekstremalne upały. Na początku zeszłego tygodnia sieć udostępniła zdjęcie płonących torów, ostrzegając, że upał będzie ” poważnym wyzwaniem.”

Powodowało to również, że drogi i pasy startowe zapinały się

Upalne temperatury mogą również zacząć zmiękczać lub wypaczać drogi. Na początku tego tygodnia główna droga w Cambridge o nazwie A14 została zamknięta po tym, jak rozwinęła się duża załamanie od ciepła (możesz zobaczyć jej zdjęcie tutaj).

Intensywne ciepło może nawet zmiękczyć asfalt, powiedział Chester, profesor inżynierii. Więc kiedy jeździsz ciężkim pojazdem, takim jak śmieciarka lub szkolny autobus na drodze podczas silnej fali upałów, może to spowodować „koleinę”, lub warp.

Ekstremalne ciepło może być również problemem dla pasów startowych (które są w zasadzie dużymi drogami). W poniedziałek Luton, główne lotnisko w Londynie, zawiesiło loty po tym, jak upał spowodował „podniesienie” części pasa startowego-poinformowało lotnisko na Twitterze. (Wznowił loty później tego samego dnia.)

Pożary pod wpływem ciepła zagrażają budynkom i infrastrukturze tranzytowej

Ekstremalne temperatury mogą wysysać wilgoć z roślinności, zamieniając ją w puszkę. Nic więc dziwnego, że pożary wybuchły w ostatnich tygodniach we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie spłonęły dziesiątki tysięcy akrów, powodując opóźnienia w Tranzycie i zagrażając domom i budynkom.

Strażacy próbują kontrolować pożar lasu w Avila w Hiszpanii 18 lipca. Pożary wybuchły w całej południowej Europie w wyniku fali upałów, przynoszącej rekordowe temperatury w regionie. Pablo Blazquez Dominguez/

Na początku tego tygodnia pasażer pociągu podróżującego przez Zamorę w Hiszpanii uchwycił przerażającą scenę: za oknem — gdzie pociąg tymczasowo się zatrzymał — w pobliżu torów szalał jaskrawoczerwony pożar. Z powodu pożaru na półtora dnia zawieszono kursowanie pociągów w okolicy.

Klimatyzacja nie jest standardem w dużej części Europy. Dojeżdżający poczuli ciepło.

Klimatyzacja jest stosunkowo rzadka w większości Północnej Europy, zwłaszcza w porównaniu do Stanów Zjednoczonych. To samo dotyczy metra w Londynie-tylko 40 procent sieci pociągów ma klimatyzację, a władze ostrzegły dojeżdżających do pracy w stolicy Wielkiej Brytanii, aby przewozili ze sobą wodę, jeśli podróżują.

Jak wyjaśnił Umair Irfan firmy Vox, ekstremalne ciepło stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia:

Ekstremalne upały to jedno z najgroźniejszych zjawisk pogodowych na świecie. Istnieją bezpośrednie skutki zdrowotne, takie jak udar cieplny, który występuje, gdy temperatura ciała wzrasta do 104 stopni Fahrenheita, co prowadzi do niewydolności narządów i wyczerpania cieplnego … Ale wysokie temperatury mogą również pogorszyć warunki, takie jak wysokie ciśnienie krwi i może ograniczyć skuteczność niektórych leków.

Europejscy dojeżdżający do pracy muszą stawić czoła trudnym wyborom. Muszą albo znosić upał i cierpieć, albo unikać (być może ważnych) podróży. I muszą dokonać tego wyboru, ponieważ system po prostu nie został zaprojektowany do ogrzewania.

ather”” src=”https://cdn.vox-cdn.com/thumbor/YXG4ac4Bi1YcWkQs24OythV5U_E=/0x0:5456×3640/1200×0/filters:focal(0x0:5456×3640):no_upscale()/cdn.vox-cdn.com/uploads/chorus_asset/file/23886800/GettyImages_1241976831.jpg” /> dojeżdżający przechodzą przez znak ostrzegający ich, aby nie podróżowali z powodu upału na londyńskim dworcu kolejowym 18 lipca. Aaron Chown / PA Images via Getty Images Ratownicy medyczni pomagają pacjentowi w karetce w Barcelonie w Hiszpanii 18 lipca. W wyniku upałów w Hiszpanii zginęło ponad 500 osób. Angel Garcia / Bloomberg via Getty Images

Aby chronić istotną infrastrukturę, ograniczyć emisję dwutlenku węgla

Fale upałów są objawem większego problemu zmian klimatu, a najlepszym sposobem ochrony naszych autostrad, linii kolejowych i budynków jest zajęcie się pierwotną przyczyną poprzez obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Katastrofy napędzane klimatem mogą się nasilić, zanim się polepszą.

Ale redukcja emisji wymaga czasu i pieniędzy.są pewne rzeczy, które miasta mogą zrobić w międzyczasie. Najbardziej oczywistą z nich jest aktualizacja infrastruktury w celu odzwierciedlenia realiów zmian klimatu. „Prawdopodobnie musimy projektować dobrze poza tym, co mówi nam Minimalne rozporządzenie, które, nawiasem mówiąc, często opiera się na historycznych temperaturach” – powiedział.

Innymi słowy, architekci i inżynierowie powinni budować jak w roku 2060, a nie 1960.

Modernizacja infrastruktury jest kosztowna, więc powinniśmy również zwrócić się do innych rozwiązań, aby miasta były bardziej odporne, takich jak zielona infrastruktura. Na przykład sadzenie drzew może pomóc w ograniczeniu miejskich Wysp ciepła (choć wymagają one również wody).

Te rozwiązania są oczywiście pilne, biorąc pod uwagę to, co przyniósł Ten tydzień. Początek lata był sygnałem tego, co ma nadejść, A zostały jeszcze dwa miesiące.

Europa to dopiero początek. Fale upałów są nowym punktem odniesienia, a kraje na całym świecie będą musiały szybko zdecydować, czy chcą podjąć prawdziwe działania na rzecz klimatu, czy zaakceptować przyszłość pełną ekstremalnych upałów i bólu, który z tym wiąże. Żadna ścieżka nie jest łatwa. Tylko jeden doprowadzi do mniejszego cierpienia.

Źródło

Bądź na bieżąco i obserwuj nas w oficjalnej aplikacji Google News
Exit mobile version